Corrosion in construction has a big impact on costs and safety - particularly in outdoor, coastal areas with heavy pollution.

Корозія в будівництві

Чому важливо звертати увагу на корозію на будівельному майданчику

Для заміни деталей, пошкоджених корозією, потрібна приблизно одна п’ята частина світового щорічного виробництва сталі. Хоча всі ці ремонтні роботи призводять до значних економічних збитків, більшу занепокоєність викликає загроза безпеці, коли корозія може призвести до несправності в кріпленні системи. Захист від корозії – найкращий спосіб зменшити ці ризики.

Активний захист від корозії містить заходи, які безпосередньо впливають на те, як сталь реагує на корозійне середовище, наприклад, гальванічний поділ, стійкі матеріали або захист від електрокорозії.

Пасивний захист від корозії уповільнює корозію завдяки ізоляції металу від джерела корозії шляхом нанесення металевих або неметалевих захисних покриттів.

Чому корозія має значення?

Golden Gate Bridge in San Francisco

За оцінками Американської асоціації гальванізаторів, якби міст «Золота Брама» був повністю оцинкований (хоча вартість будівництва збільшилася б приблизно на 15%), це заощадило б до 1 млрд. дол. США, витрачених на його обслуговування та ремонт з моменту відкриття мосту.

Це яскравий приклад того, як інвестування в ефективний захист від корозії на початку з часом повністю окупається. В якості альтернативи тому, щоб сподіватися на перевірки та обслуговування для запобігання корозії в майбутньому, відповідну антикорозійну обробку можна застосувати вже на етапі проєктування.

Неефективний захист від корозії не тільки скорочує термін служби конструкції, але також може призвести до дорогих доопрацювань або різних несправностей (у гіршому випадку).

Джерело: https://galvanizeit.org/about-aga/news/article/how-much-money-if-the-golden-gate-bridge-had-been-galvanized

Що таке корозія?

Corrosion of steel components

Корозія - це фізико-хімічна взаємодія між металом і його середовищем, яка призводить до змін властивостей металу і може призвести до значного функціонального погіршення металу, середовища або технічної системи, частиною якої вони є (див. ISO 8044:2010).

Для металів, які зазвичай використовуються в інженерії, такі як вуглецева сталь, нержавіюча сталь, цинк, мідь та алюміній, типовою корозією є поступове погіршення до їх більш стабільного стану (у якому вони були перед виготовленням).

Фактори впливу

Щоб оцінити ймовірність виникнення корозії, необхідно визначити взаємодію між умовами довкілля, властивостями матеріалу, комбінаціями матеріалів та конструктивними характеристиками. Нижче наведені найбільш поширені фактори впливу, які необхідно враховувати (зверніть увагу, що існує безліч інших менш поширених факторів, пов'язаних з конкретними сферами застосування та середовищами):

 • Електроліт: вимога для всіх корозійних реакцій, що відбуваються в атмосфері (наприклад, вологість, вогкість тощо)
 • Температура: чим вище температура, тим вище швидкість корозійної руйнації
 • Хімічні речовини: такі як сіль у морському повітрі, а також речовини, що використовуються для запобігання зледеніння взимку, хлор у басейнах тощо можуть прискорити корозію
 • Промислове забруднення: діоксид сірки та інші забруднюючі речовини можуть прискорити корозію
 • Різнорідні метали: прямий контакт різнорідних металів (де один метал менш благородний, ніж інший) збільшує ризик виникнення корозії

Види корозії

Diagram showing an electrochemical reaction

Електрохімічна реакція

Найпоширенішим видом корозійної реакції є електрохімічна реакція. Такі реакції передбачають електричний обмін електронами в металі та іонами в провідному електроліті, такому як вода.

Прикладами такої корозії є:

 • Рівномірна корозія
 • Щілинна корозія
 • Точкова корозія
 • Гальванічна корозія
Diagram showing the influences on hydrogen assisted cracking

Комплексний вплив механічних навантажень

Цей вид корозії є змішаним механічним і електрохімічним корозійним процесом, який призводить до розтріскування певних матеріалів. Внутрішні навантаження в матеріалі можуть призвести до початку його руйнування.

Це процес, при якому високоміцна або загартована вуглецева сталь під навантаженням стає крихкою і виходить з ладу.

Залежно від сфери застосування, ця форма корозії обмежує використання певних матеріалів.

Приклади такої корозії:

 • Корозійне розтріскування під впливом напруг (SCC)
 • Розтріскування під впливом водню (або вторинне водневе окрихчення)

КАТЕГОРІЇ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Корозія в будівництві має великий вплив на витрати та безпеку, а спеціальні застосування вимагають особливої уваги для зменшення ризику корозії. Важливим аспектом, який слід враховувати, є категорії зовнішнього середовища.

Вони, як правило, класифікуються за загальною корозійною активністю навколишнього середовища, беручи до уваги загальні фактори впливу, розглянуті вище.

Icons for indoor applications

Застосування в приміщеннях

 • Сухе середовище в приміщенні (опалювальні або кондиціоновані приміщення) без конденсату, наприклад, офісні будівлі, школи
 • Внутрішні приміщення з тимчасовим конденсатом (неопалювані приміщення без забруднюючих речовин), наприклад, складські навіси
Icons for outdoor applications

Зовнішнє застосування

 • Зовнішнє, сільське або міське середовище з низьким рівнем забруднення. Велика відстань (> 10 км) від моря
 • Зовнішнє, сільське або міське середовище з помірною концентрацією забруднюючих речовин та/або солі з морської води. Відстань до моря 1-10 км
 • Прибережні райони. Відстань до моря < 1 км
 • Відкриті, території з сильним промисловим забрудненням. Концентрація SO2 в атмосфері  > 10 мкг/м3 як середньорічна (наприклад, близько до забруднюючих заводів)
 • Безпосередня близькість до проїжджої частини, обробленої протиожеледними солями. Відстань від проїжджої частини < 10 м
Icons for special applications

Спеціальні застосування

Ділянки з особливими корозійними умовами, наприклад, автомобільні тунелі з протиобмерзаючою сіллю, криті басейни, спеціальні застосування в хімічній промисловості (можливі винятки).

Image alt text (optional)

ЯК ЗАПОБІГТИ КОРОЗІЇ?

Зупинити корозію неможливо. Замість цього метою антикорозійного захисту є збереження цілісності конструкції (а в деяких випадках і зовнішнього вигляду) протягом очікуваного терміну служби виробу або вузла. Пасивний захист передбачає вибір матеріалу та/або захисного покриття, придатного для умов навколишнього середовища.

Дізнавайтесь більше про рішення для захисту від корозії у статтях на Ask Hilti:

ВИБІР ПРАВИЛЬНОГО ЗАХИСТУ ВІД КОРОЗІЇ

Hilti screw anchor HUS3-C10

Анкери, кріплення (цвяхи) з механічним приводом і шурупи

Для підвищення продуктивності і надійності кріплення протягом усього терміну їх служби необхідно виявити всі фактори впливу, перш ніж можна буде підібрати відповідні кріплення.

Hilti GX 90-WF gas-actuated fastening tool for wood framing applications

Цвяхи для дерева

Деревина може бути корозійною через органічні кислоти, які вона містить, або додані хімічні речовини (наприклад, консерванти або антипірени). Крім атмосферних умов, при виборі типу антикорозійного захисту цвяхів для дерева необхідно враховувати і корозійний захист самої деревини.

Hilti modular support system MQ-41-L installation channel for medium-heavy duty applications

Модульні монтажні системи

Типовий термін служби початкових покриттів залежить від корозійної активності атмосфери, яка значно відрізняється в усьому світі. Для практичного підходу Hilti розрізняє різні корозійні зони.

ЧОМУ HILTI – ВИБІР ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД КОРОЗІЇ

ВИПРОБУВАНО

Hilti проводить комплексні лабораторні та польові корозійні випробування для оцінки антикорозійного захисту своєї продукції. Компанія Hilti може запропонувати правильні рішення з відповідним захистом від корозії для найрізноманітніші умови навколишнього середовища.

Якою б не була ваша ситуація, незалежно від корозійної стійкості, у Hilti є рішення для вас.

завантаження

Маєте питання чи потрібна додаткова консультація?

Заповнюйте форму та наші інженери зв'яжуться з вами

Поділитись